تقویت بنیان های خانواده باسبک زندگی اسلامی امکان پذیراست.
103 بازدید
تاریخ ارائه : 10/2/2013 11:26:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

تقویت بنیان های خانواده باسبک زندگی اسلامی امکان پذیراست.آیا تابه حال به کارهای که روزانه انجام میدهید،فکرکرده اید؟آیا شده است که یک بارهم شده شبها فعالیت های روزانه خود را یاداشت کنید؟ آیا به رفتار وکردار هرروزتان اندیشید اید؟ آیا فکر کرده اید که چرا زندگی ها دچارروزمره گی شده است؟ چرا خانواده اسلامی با الگوی غربی زندگی می کند؟ .... وهزاران علامت سئوالی که هروز در زندگی شخصیِ، هرانسانی پیش می آید.

*برررسی روزانه اعمال

انسان تنها زمانی می تواند؛اعمال خوب خود را تقویت و رفتارهای غلط خود را مورد اصلاح قرار دهد که ،فعالیت های روزانه خود را یاداشت کرده باشد.نوشتن و بررسی اعمال روزانه مصداق روایت نبوی است که می فرماید: « مُحَاسَبَةُ النَّفْسِ، عَنِ النَّبِيِّ ص حَاسِبُوا أَنْفُسَكُمْ قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا وَ زِنُوهَا قَبْلَ أَنْ تُوزَنُوا وَ تَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الْأَكْبَر(1)پيش از آنكه به حساب شما برسند خود به حساب خويش برسيد، و قبل از آنكه مورد سنجش قرار گيريد خويشتن را بسنجيد، و خود را براى رستاخیز بزرگ آماده كنيد.

رفع پرخاشگری بی اخلاقی ،پرخاشگری ،بی اعتمادی ،دروغ گویی ،تهمت ،افترا وناسزاگویی ،عواملی هستند که انسان را ازمقصد اصلی خود که رسیدن به کمال انسانی است بازمی دارد.با کمال تاسف ،پرخاشگری ازجمله آسیب هاست که خیلی از خانواده ها را تهدید می کند.بزه کاری ،فرار از خانه،استرس،طلاق از دستاوردهای شوم پرخاشگری و عدم اعتماد به اعضای خانواده است .

عدم توجه خانواده ها به فرزندان،روی آوردن فرزندان به بازی های کامپیوتری ،موبایل وبرنامه های کارتونی خشن ،موجب رشد فزاینده پرخاشگری در محیط خانواده ها شده است. وَ عَنْهُمْ عَنْ أَحْمَدَ عَنِ ابْنِ فَضَّالٍ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِيِّ عَنْ عَبْدِ الْأَعْلَى قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع عَلِّمْنِي عِظَةً أَتَّعِظُ بِهَا فَقَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَتَاهُ رَجُلٌ فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ ص عَلِّمْنِي عِظَةً أَتَّعِظُ بِهَا فَقَالَ انْطَلِقْ فَلَا تَغْضَبْ ثُمَّ عَادَ إِلَيْهِ فَقَالَ انْطَلِقْ فَلَا تَغْضَبْ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ)2( عبدالاعلى نقل می کند؛ به امام صادق عليه السلام عرض كردم : مرا موعظه اى بياموز تا از آن اندرز گيرم و عبرت پذيرم . حضرت فرمود: مردى به خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله آمد و همين درخواست را از ايشان نمود و رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: برو و خشمناك مشو. سپس آن مرد تا سه مرتبه درخواست خود را تكرار نمود و حضرت نيز در هر بار فرمود: برو و خشمگين مشو .

*احیای سبک زندگی اسلامی

توجه بیش از حد خانواده ها بخصوص پدر ومادر ،به سبک زندگی غربی و عدم توجه به داشته های اسلامی خود موجب ،فراموش نمودن سبک زندگی اسلامی از نگاه اهل بیت(علیهم السلام) شده و گسترش بی اعتمادی،ناراحتی روحی و روانی،منزوی شدن فرزندان و خشم و پرخاش کودکان دراجتماع می شود .

بسیاری ازدانشمندان معتقدند؛فرزندانی که بیشترین وقت خود را با والدین می گذرانند از آرامش درونی و طیب نفس برخوردارهستند،برخلاف کودکانی که از پدرو مادر شاغل برخورداربوده و کمترین ارتباط خود را با والدین داشته اند .

بااحیای سبک زندگی اسلامی در میان خانواده ها قطعا معزل بزرگ بی بندباری و روحیه پرخاشگری از جامعه برچیده خواهد شد .

*امیدواری به رحمت الهی درسبک زندگی اسلامی

با توجه به داشته های اسلامی خود به راستی چرا باید خشم در چهره هروزمان هویدا باشد ،مگر نه آن است که وَ عَنْهُمْ عَنْ أَحْمَدَ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِهِ رَفَعَهُ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع) الْغَضَبُ مَمْحَقَةٌ لِقَلْبِ الْحَكِيمِ وَ قَالَ مَنْ لَمْ يَمْلِكْ غَضَبَهُ لَمْ يَمْلِكْ عَقْلَهُ امام صادق عليه السلام فرموده است؛ خشم ، قلب شخص حكيم را تباه مى كند و كسى كه مالك خشم خود نباشد مالك عقل خود نيست .در این میان خانواده های هم هستند که از وضع موجود نگران بوده و با غصه خوردن درصدد جبران آن هستند .این دسته از خانواده هها هم اصل مهم «رجا»را فراموش کرده اند،خدای مهربان به این دسته از خانواده ها هشدار می دهد که هرگز ازرحمت بیکران الهی مایوس نباشید قُلْ يا عِبَادِي الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ(الزمر/53)بگو اي بندگان من که بر خويشتن زياده ‏روي روا داشته‏ ايد از رحمت‏ خدا ناامید نباشید در حقيقت‏ خدا همه گناهان را مي‏آمرزد که او خود آمرزنده مهربان است. سبک زندگی اسلامی با تکیه برسیره فرهنگی اهل بیت(علیهم السلام) ثبات و استحکام را به خانواده ها برمی گرداند .به امید روزی که سبک زندگی همه مسلمانان با سبک زندگی اسلامی عجین شود.

منابع:1- وسائل الشيعة ، شیخ حر عاملی ج ‏۱۶ ص ۹۹ غررالحكم،آمدی،ص۲۳۶ بحار الأنوار ، علامه مجلسی، ج ‏۶۷ ، ص ۷۳2- وسایل الشیعه ج15ص360