سبک زندگی امام رضا (ع)؛ارزش گذاری برحقوق انسان ها
308 بازدید
تاریخ ارائه : 10/5/2013 1:15:00 PM
موضوع: تاریخ و سیره

؛ نگاه ارزشی به انسان ها

نگاه محبت آمیز همراه با کرامت انسانی ،و سعادت و هدایت بخشی از مهمترین اهداف انبیای الهی و ائمه اطهار(ع)بوده است،با نگاه به سیره و روش برخورد اهل بیت (ع)با اطرافیان خود،دریچه سعادت را به روی ما می گشاید، درنگاه امام رضا (ع) انسان ها دارای ارزش و جایگاه ویژه ای هستند . آقا علی بن موسی الرضا به انسان ها حرمت قائل است و آنها را مورد تکریم قرار می دهد، نگاه محبت آمیز امام رئوف به همه از کارگران گرفته تا افراد صاحب منسب جامعه یکسان است . رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی در برخورد های فرهنگی امام رضا(ع) کاملا مشهود است ، نمونه های زیر تنها قطره ای از اقیانوس بیکران کرامت و بزرگواری است که نشان دهنده ،الگوی سبک زندگی اسلامی پیشوایان شیعه با خادمین و زیردست های خود بوده است .

یاسر،«خادم» آنحضرت که در برخی از منابع از بزرگان شیعه نامبرده می شود،نقل می کند:امام رضا (ع) به ما می فرمودند:موقعی که مشغول غذا خوردن بودید و من بالای سر شماآمدم از سرجایتان بلند نشوید،تا اینکه غذا خوردن فارغ شوید»یا زمانی که حضرت یکی از غلامان را صدا می کرد،می گفتند که مشغول غذا خوردن است ،امام می فرمودند: «که بگذارید که غذایشان تمام شود .»(1)

چه قدر زیبا می شود،در زندگی روزانه خود نیز اگر کارگر،سرایدار،خدمتکار،منشی و یا هرکسی که از حیث جایگاه اجتماعی و شغلی پایین تر است، داریم با او برخوردهای خوب و شایسته داشته باشیم،سبک زندگی اهل بیت (علیهم السلام )وبرخوردهایشان با زیردستان خود درس بزرگ رعایت حقوق بشر و انسانی زیستن را هدیه می کنند .

دردنیای کنونی که وسایل ارتباط جمعی ،رو به افزایش است،بجای اینکه شاهد،ارج نهادن به مقام انسانی باشیم،شاهد، رشد فزاینده ،خشونت ،بی احترامی ،فساد،تجمل گرایی در این گونه رسانه ها هستیم .

ترویج؛نگاه مادی انسان ها به یکدیگر موجب شده تا افرادفقیر ازکمترین جایگاه در محیط های اجتماعی افراد داشته است ،که نشان دهنده ،رشد سبک زندگی غربی در زندگی مردم است .

رفع غم واندوه مومنین

یکی دیگر از ویژگی امام رضا(ع) زدودن غم و اندوه از شیعیان و بخصوص خادمین و زیردستان خود بوده است هیچگاه دست رد برسینه ای محتاجی نزد،همواره مومنین و شیعیان را سفارش بر رفع اندوه مومنین و دیگران می کردند، آقا علی بن موسی الرضا در این رابطه فرمودند« مَنْ فَرَّجَ عَنْ مُؤْمِن فَرَّجَ اللّهُ عَنْ قَلْبِهِ يَوْمَ القِيمَةِ ».هر كس اندوه و مشكلى را از مؤمنى برطرف نمايد، خداوند در روز قيامت اندوه را از قلبش برطرف سازد.(2)،رفع گرفتاری از اشخاص درمکتب اهل بیت(علیهم السلام) اختصاص به مسلمانان نداشت،آنچیزی که از سیره ائمه اطهاربرمی آید توجه و رفع گرفتاری از همه بوده حتی اهل کتاب بوده است .

چه قدر خوب است،درزندگی روزمره خود نیز،از سیره و روش اهل بیت(علیهم السلام) الگو گرفته، به جای دویدن ازاین اداره به آن اداره ،پاسکاری ارباب رجوع توسط مسئولین و دست بالایی ها به این اطاق وآن اطاق،امروز برو فردا بیاهای که وجود دارد،به انجام دادن کارها و خدمات رسانی شایسته همراه باتکریم و احترام باشیم.

منابع؛1- بحارالانوار ج49 ص1022- اصول كافى, ج 3, ص 268.