عنصر زن حافظ واقعی خانواده است
341 بازدید
تاریخ ارائه : 4/11/2015 11:06:00 AM
موضوع: علوم تربیتی

 خداوند متعال بشارت وجود حضرت فاطمه سلام الله علیها را در شب معراج به پیامبر اسلام داد ند؛ پیش از تولّد حضرت فاطمه سلام الله علیها، خداوند در معراج، بشارت تولّد ایشان را به نبی خاتم صلّی الله علیه و آله و ‏سلم داده و فرموده بود:‏ یا مُحَمَّد! إِنَّ اللهَ تَعَالَی یبَشِّرُکَ بِفَاطِمَةَ مِنْ خَدِیجَةَ بِنْتِ خُوَیلِدٍ...؛‏ ای پیامبر! خداوند [ولادت] فاطمه را از خدیجه، دختر خویلد به تو بشارت می دهد.وی افزود: بشارت پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم به وجود مقدّس حضرت فاطمه سلام الله علیها، آن هم در معراج، خود به ‏ تنهایی گویای اهمّیت موضوع تولّد ایشان است و می توان به جرئت گفت که این مسئله، یکی از مسائل حیاتی دنیای ‏اسلام و مسلمانان بوده که از طرف خداوند در آن موقعیت به پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلم نوید داده شد.

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم فرمودند:‏لِاَنّها فُطِمَتْ هِی وَ شیعتُها و ذُرّیتُها مِنَ النّار؛زیرا او، شیعیان و ذُرّیه اش را از آتش باز داشته و برکنار شده اند.‏

با تولد حضرت زهرا(س) خانه های مکّه و سرتاسر غرب و شرق زمین روشن شد ؛فَلَمَّا سَقَطَتْ إِلَی الْأَرْضِ أَشْرَقَ مِنْهَا النُّورُ حَتَّی دَخَلَ بُیوتَاتِ مَکَّةَ وَ لَمْ یبْقَ فِی شَرْقِ الْأَرْضِ وَ لَا غَرْبِهَا مَوْضِعٌ إِلَّا أَشْرَقَ فِیهِ ‏ذَلِکَ النُّورُ؛ پس هنگامی که حضرت فاطمه سلام الله علیها پا به عرصه زمین نهاد، نوری عظیم از ایشان بلند شد تا این که این نور به ‏تمام خانه های مکّه داخل شد و در شرق و غرب زمین، جایی از این نور خالی نماند.‏

این همان «مثلُ نورِهِ کَمِشکاه» و «نور الله» است.‏

شکوفه ها، شگفت زده از طراوات نوزادی شدند که عطر خدا را به همراه داشت و ستارگان، خیره در سیمای طفلی شدند که ‏نور آفریدگار در آن باز تابیده بود و حضرت خدیجه سلام الله علیها شادمان از ولادت دختری که بوی عصمت می داد و ‏طعم بهشت داشت.‏

زن،حافظ خانواده می باشد زیرا عنصر تشکیل  دهنده خانواده زن ها هستند،زن خانواده اگرعاقل،با تدبیر و خانه دارباشد،محیط آرامبخشی را تامین می کند؛ اگرزن از خانواده گرفته شود مرد توانایی حفظ خانواده را ندارد.

برخلاف کسانی که فکر می کنند اگر زن به خانه داری و حفظ آرامش خانواده تلاش کند،اهانت بزرگی به زن امروزی شده، اشتباه بزرگی می کنند زیرا مهمترین کارزن؛سرپا نگه داشتن زندگی است.

وی مطلوبیت حضورزن در اجتماع را مشروط به حفظ بنیان خانواده دانست و گفت: ایستایی همه جوامع به عنصر اصلی وجودزن بستگی دارد، چون خانواده ها تشکیل دهنده اجتماعات هستند .

تدبیر،مدیریت،ظرافت:کارکدبانوی خانواده است و وظایف داخل خانه با توجه به سختی که دارد تنها یک شخض با ظرافت می تواند انجام دهند،  آنهم از عهده زنان بر می آید زیرا وجودسختی های درون خانه که بسیار سختی نیز هست تنها از ظرافت زنانه بر می آید مرد توانایی انجام کار خانه را نخواهد داشت.

وظایف زن و مرد را می توان با این جمله بیان کرد که فرمودند: جهادالمراه حسن التبعل .... و نسبت به مرد نیز باید گوشزد کنم زن گل زندگی است نه کارگر خانه زیرا انما  المراه ریحانه و لیست بقهرمانه که باید توجه جدی در این قضیه داشته باشند .

منبع :پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه شهر توپ آغاج با کمی تصرف 

http://tpadine.blog.ir